10 grudnia 2014 r. Muzeum nieczynne!

Informujemy, że 10 grudnia 2014 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu prac modernizacyjnych. Biuro Muzeum czynne do godz. 15:00. Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj dalej »

Relacja z otwarcia wystawy “Kościół moim domem-nie do wiary!”

4 grudnia w Muzeum Regionalnym w Lubaniu miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej przez młodzież z Polski i Niemiec, uczęszczającą do szkół w Bolesławcu, Lubaniu, Miliczu, Görlitz i Wurzen. Wystawa różni się od klasycznych ekspozycji muzealnych tym, że nie opowiada historii za pośrednictwem konkretnych przedmiotów, lecz za pomocą 23 tablic typu roll-up., zawierających przedstawione w atrakcyjny sposób informacje o projekcie pt. „Kościół moim domem – nie do wiary!”.

Projekt został przygotowany przede wszystkim z myślą o młodzieży. Miał on na celu wprowadzić młodych ludzi w zagadnienie historii kościoła na pograniczu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Podczas realizacji jego założeń młodzież musiała wykonać szereg rozmaitych zadań i podjąć wiele inicjatyw. Wszystko po to, aby w niekonwencjonalny sposób poznawać nieznane oblicza małej ojczyzny. Wystawa w zasadzie puentuje ich wysiłki badawcze. Dzięki niej w sposób daleki od naukowego hermetyzmu można zapoznać się z reformacją, historią wielkich i prostych ludzi z regionu, w których życiu Kościół odegrał istotną rolę, najbardziej charakterystycznymi cechami wyznania ewangelickiego i katolickiego, a także poznać obustronne polsko-niemieckie stereotypy.

Wernisaż wystawy przyciągnął duża liczbę gości. Wieczorem 4 grudnia Muzeum odwiedziło ponad 60 osób, co w przypadku Lubania jest bardzo dobrym wynikiem. Wystawę otworzyły osoby odpowiedzialne za realizację projektu, czyli ksiądz Cezary Królewicz, reprezentujący Parafię Ewangelicko-Augsburską w Lubaniu oraz Margrit Kempgen - przedstawicielka fundacji Kirchliche Stiftung Ev. Schlesien. Otwarciu wystawy towarzyszył występ artystyczny wychowanków Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu.

Całe wydarzenie można uznać za udane i nadzwyczaj wartościowe dla lokalnej kultury.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy i przygotowania jej wernisażu serdecznie dziękuję.

Z wyrazami szacunku,

Łukasz Tekiela

Czytaj dalej »

Kościół moim domem-nie do wiary!

plakat-kosciol-moim-domemParafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu oraz Muzeum Regionalne w Lubaniu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy “Kościół moim domem - nie do wiary”, które odbędzie się 4 grudnia 2014 r. (czwartek) o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (Rynek-Ratusz). Do zobaczenia!

Czytaj dalej »

Zamek Czocha. II Zamkowe Spotkania z Historią. 08.11.2014

fdzamek-czocha-ii-zamkowe-spotkania-z-historia-plakat-do-druku


Czytaj dalej »

Johann Wolfgang von Goethe ponownie Lubaniu

goethe224 lata temu, a dokładnie wieczorem 23 września 1790 r., przybył do Lubania światowej sławy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Pod Lubaniem przekroczył on granicę na Kwisie pomiędzy Prusami a Saksonią, kończąc tym samym swoją drugą i ostatnią zarazem podróż po śląskiej ziemi. Wiadomo, że Goethe spędził noc w jednej z miejskich gospód, ale w której dokładnie, nie udało się dotąd ustalić.

 

W wielu miejscach, które odwiedził wybitny literat, odsłaniano i odsłania się w dalszym ciągu pamiątkowe tablice. Zwyczaj ten wynika poniekąd z faktu, że wizyty wielkich ludzi z perspektywy danej miejscowości postrzegane są nierzadko w kategoriach zaszczytu. Od kilku lat z mniejszym lub większym powodzeniem wiele samorządów próbuje również wykorzystywać informacje o takich wydarzeniach w celach marketingowych.

 

25 października Lubań dołączy do grona miejscowości traktujących z dumą odwiedziny Goethego. W tym dniu bowiem o godz. 18:00 na ul. Brackiej odbędzie się inscenizacja wjazdu do naszego miasta tej wyjątkowej postaci. Oprócz ulicznego przedstawienia, w bruku ul. Brackiej zostanie odsłonięta kolejna pamiątkowa tabliczka, ufundowana tym razem przez Arkadiusza Słowińskiego i Mariusza Tomiczka. Całość imprezy zakończy się na rynku przy pokazie tańca z ogniem, XIX – wiecznej muzyce, ogniskach i ciepłej strawie. Organizatorami wydarzenia kulturalnego są Muzeum Regionalne w Lubaniu, Gimnazjum nr 3 i Łużyckie Centrum Rozwoju. Wszystkich zainteresowanych oryginalną rozrywką gorąco zapraszamy.

 

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »