Kolejny Międzynarodowy Dzień Muzeów za nami!

Od Sasa do Lasa w Noc Muzeów

Okrzyki, wiwaty i łomoczące na wietrze chorągwie z herbami. W sobotę 16 maja w ramach Nocy Muzeów wszyscy chętni mogli odbyć lubańską podróż w czasie. Podróżować można było z orszakiem gimnazjalistów w widowisku ulicznym lub indywidualnie – zwiedzając siedemsetletnią Wieżę Bracką, wystawę w przeciwlotniczym schronie, kilka ekspozycji w Muzeum Regionalnym oraz Salę Tradycji Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.

Czytaj dalej »

Noc Muzeów w Lubaniu, 16 maja 2015 r., godz. 18:00-24:00

 

od-sasa-pop1

 

Wielki pojedynek podczas

lubańskiej Nocy Muzeów!

 

Noc Muzeów w Lubaniu zapowiada się świetnie. 16 maja Muzeum i Wieża Bracka czynne będą do północy.

 

O godz. 19:00 nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Maszynowa Rewolucja w Gospodarstwie Domowym.

 

O godz. 18.00, lubańska specjalność – niepowtarzalne widowisko historyczne i odsłonięcie nowej tabliczki w Alei Historycznych Gwiazd. W tym roku inspirowane będzie ono Sasem i Lasem. Dwaj kandydaci do tronu Polski zmierzą się w pojedynku o koronę. A właściwie zważą…

Czytaj dalej »

Muzeum nieczynne

Od 08.05.2015 r. do godz. 19:00 16 maja Muzeum będzie nieczynne z powodu zmiany ekspozycji. Otwarcie nowej wystawy nastąpi 16 maja o godz. 19:00 w tzw. “Noc Muzeów”. W tym dniu Muzeum będzie czynny od godz. 19:00 do godz. 24:00.

Czytaj dalej »

Weekend majowy 2015 r. - godziny otwarcia Muzeum

Informujemy, że 1 maja 2015 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających. Zapraszamy 2 i 3 maja od godziny 10 do 16. Przypominamy, że tylko do 7 maja można oglądać wystawę prac wybitnego miedziorytnika zatytułowaną “Zwierzyna i myśliwi w twórczości J. E. Ridingera”.

Czytaj dalej »

Unikatowy XVIII–wieczny widok Lubania trafił do kolekcji naszego Muzeum

anton-balzer-fragment-lubania1Wczoraj wpisano do księgi inwentarzowej Muzeum Regionalnego w Lubaniu nowy zabytek – grafikę wykonaną w technice miedziorytu, przedstawiającą Lubań w roku 1792. Nabytek jest niezwykle interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze to największy znany miedzioryt z widokiem ogólnym na Lubań. Odbitka mierzy 49 cm szerokości i 32 cm wysokości. Ponadto grafika posiada oryginalną kolorystykę, którą nadano jej ręcznie prawdopodobnie tuż po odbiciu.

Autorem rysunku, na podstawie którego drezdeński artysta Johann Gottlob Henschke (1771-1850) przygotował miedzioryt, jest Anton Balzer (1771-1807). W 1792 r. odbył on podróż po południowych krańcach Dolnego Śląska i wykonał ponad 20 szkiców. Na jednym z nich znajdował się Lubań. Prace te w formie grafik wydano w Pradze w latach 90-tych XVIII w.

W XIX–wiecznych leksykonach Balzer przedstawiany był jako nadzwyczaj utalentowany grafik. Obok Christopha Nathe i Friedricha Augusta Tittela należał do grona artystów, którzy jako pierwsi zaczęli propagować w swoich pracach dolnośląskie, a w szczególności karkonoskie pejzaże.

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »