Niezwykła lekcja historii - 27 czerwca 2015

img_2910Bezpłatne warsztaty rzemieślnicze, tajniki pracy tkacza, mincerza, skryby i kowala, warsztat kata, możliwość upieczenia własnego chleba, husyckie szachy, gra miejska, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga do Lubania. Te i wiele innych atrakcji miały miejsce podczas niezwykłej lekcji historii na lubańskim Rynku. 27 czerwca, w drugi dzień Lawy, lubanianie mogli poznać dawne oblicze naszego miasta biorąc udział w „Dniu Historii”

Czytaj dalej »

Wyjątkowe dzieło malarskie na 40-lecie Muzeum Regionalnego w Lubaniu

img_296926 czerwca o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu został odsłonięty obraz autorstwa Leszka Wiertla pt. „Oblężenie Lubania w 1643 r.” Dzieło zaprezentowano  z okazji 40–lecia Muzeum oraz rozpoczęcia Dni Lubania 2015. Wielkosztalugowy obraz lubańskiego malarza o wymiarach 2,5 m na 1,5 m wzbudził wiele emocji. Wystarczy nadmienić, że na spotkanie ze sztuką przybyło ponad 100 osób. Nowy eksponat przedstawia scenę walki o Lubań pomiędzy wojskami saskimi i szwedzkimi z 11 grudnia 1643 r., czyli z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), konfliktu, który w tragiczny sposób zapisał się w dziejach naszego miasta i regionu.

Czytaj dalej »

Niesamowita maszyna w naszych domach

img_2972Od 16 maja do 30 września w Muzeum Regionalnym w Lubaniu można oglądać wystawę czasową pt. “Maszynowa rewolucja w gospodarstwie domowym”. Ekspozycja jest związana z burzliwym okresem w dziejach ludzkości nazywanym rewolucją przemysłową. Jedną z dziedzin produkcji, które najwcześniej uległy nagłym zmianom, było włókiennictwo. W stosunkowo niedługim czasie zaczęto na dużą skalę wytwarzać przędzę i tkaniny. Wydarzenia te szły w parze z radykalnym wzrostem ludności, która potrzebowała coraz większej ilości ubrań i butów.

Czytaj dalej »

Muzeum nieczynne dla zwiedzających 25-26.06.2015

Informujemy, że 25 i 26 czerwca 2015 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu prac porządkowych przed oficjalnym otwarciem Dni Lubania, które odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 16:00. Zapraszamy już w sobotę na Dzień Historii, na lubański rynek. Od godziny 12 do 19 wszyscy chętni wezmą udział w bezpłatnych warsztatach rzemiosła, o godzinie 14 odbędzie się przedstawienie teatralne, a o 16 teatrzyk kukiełkowy. Do tego gry i zabawy dla najmłodszych oraz występy. Ponadto w sobotę miłośnicy przygód będą mieli okazję poznać podziemia ratusza i sprawdzić swoje siły w grze “Wyprawa odkrywców”. Zapraszamy!

Czytaj dalej »

Zapraszamy na Dzień Historii-Rynek 27 czerwca 2015 r.

27 czerwca 2015 r., na lubańskim rynku, odbędzie się kolejna impreza o nazwie “Dzień Historii”. Poniżej przedstawiamy program wydarzenia kulturalnego, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców Lubania i okolic.

Od godz. 12:00 do 19:00 każdy będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzemieślniczych i zapoznać się z zawodem m.in. tkacza, mincerza, skryby i kowala. Uczestnicy będą mieli możliwość upieczenia własnego chleba i wykonania ozdób z pieczywa. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych: gry i zabawy, husyckie szachy oraz prezentację średniowiecznego uzbrojenia. Chętni zapoznają się z warsztatem kata. W atmosferze miejskiego jarmarku każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w niezwykłej lekcji historii.

O godzinie 14:00 na ul. Brackiej odbędzie się inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga, który nosił jednocześnie tytuł margrabiego Górnych Łużyc. Władca odwiedził Lubań 15 maja 1577 r., a podczas swojej wizyty rozstrzygnął spór między Uniegoszczą a Lubaniem. W celu upamiętnienia odwiedzin najwyższego rangą dostojnika zachodniej Europy, zostanie odsłonięta kolejna tabliczka w Alei Gwiazd Historycznych.

O godzinie 14:30 na lubańskim rynku widzowie będą mogli przenieść się w XVI-wiecznie realia i obserwować spór o miedzę toczący się pomiędzy mieszkańcami Lubania i Uniegoszczy. Wydarzenie historyczne zainspirowało miłośników gry aktorskiej do przygotowania przedstawienia teatralnego. Przedmiotem konfliktu był teren rozciągający się pomiędzy środkowym biegiem Kwisy a jej prawą odnogą. Jak rozstrzygnie te kwestie cesarz Rudolf II? Jak zakończy się spotkanie mieszkańców? Widzowie przekonają się już 27 czerwca.

Od 12:00 do 19:00 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania podziemi ratusza i wzięcia udziału w lubańskiej wyprawie odkrywców - grze terenowej, której zasady przedstawią chętnym pracownicy Biblioteki.

Od 12:00 do 19:00 zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

rysunek1

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »