Unikatowy XVIII–wieczny widok Lubania trafił do kolekcji naszego Muzeum

anton-balzer-fragment-lubania1Wczoraj wpisano do księgi inwentarzowej Muzeum Regionalnego w Lubaniu nowy zabytek – grafikę wykonaną w technice miedziorytu, przedstawiającą Lubań w roku 1792. Nabytek jest niezwykle interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze to największy znany miedzioryt z widokiem ogólnym na Lubań. Odbitka mierzy 49 cm szerokości i 32 cm wysokości. Ponadto grafika posiada oryginalną kolorystykę, którą nadano jej ręcznie prawdopodobnie tuż po odbiciu.

Autorem rysunku, na podstawie którego drezdeński artysta Johann Gottlob Henschke (1771-1850) przygotował miedzioryt, jest Anton Balzer (1771-1807). W 1792 r. odbył on podróż po południowych krańcach Dolnego Śląska i wykonał ponad 20 szkiców. Na jednym z nich znajdował się Lubań. Prace te w formie grafik wydano w Pradze w latach 90-tych XVIII w.

W XIX–wiecznych leksykonach Balzer przedstawiany był jako nadzwyczaj utalentowany grafik. Obok Christopha Nathe i Friedricha Augusta Tittela należał do grona artystów, którzy jako pierwsi zaczęli propagować w swoich pracach dolnośląskie, a w szczególności karkonoskie pejzaże.

Czytaj dalej »

Otwarcie wystawy “Zwierzyna i myśliwi w twórczości J.E.Ridingera”

plakata3_ridinger

Muzeum Regionalne w Lubaniu informuje o otwarciu wystawy prac J.E.Ridingera, które odbędzie się 9 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:00. Nową ekspozycję czasową będzie można zobaczyć do 7 maja 2015 r. Serdecznie zapraszamy do Muzeum (Rynek-Ratusz).

Czytaj dalej »

Nowe prace Ludwiga Danzigera w Muzeum

W ubiegłym tygodanziger-muzeum-luban2dniu Muzeum Regionalne w Lubaniu weszło w posiadanie kolejnych prac wybitnego lubańskiego malarza Ludwika Danzigera – dwóch grafik i jednej pracy w ołówku. Grafiki przedstawiają widok niewielkiego niemieckiego miasta Ballensted, położonego w Sachsen-Anhalt, z października 1928 r. oraz górską chatę, uwiecznioną ręką malarza w Sylwestra 1911/1912 r. Tymczasem trzecia praca to portret Oskara Kirchhoffa, naszkicowany podczas świąt Bożego Narodzenia w 1916 r. Do tej pory Muzeum nie posiadało żadnej pracy Danzigera w ołówku. Stąd też nowy nabytek zwiększa wydatnie atrakcyjność kolekcji. W chwili obecnej w zbiorach naszego Muzeum znajdują się następujące prace Ludwika Danzigera:
- 26 akwareli,
- 5 grafik,
- 4 obrazy olejne, w tym 2 wielkosztalugowe,
- 1 tempera,
- 1 wydruk artystyczny.
W przypadku zbiorów publicznych jest to największa kolekcja prac tego malarza w Polsce.

Czytaj dalej »

Nowe pozycje w księzgozbiorze!

Szanowni Państwo! W ostatnich miesiącach Muzeum poszerzyło swój księgozbiór o kilka interesujących pozycji. Zachęcamy do możliwości skorzystania z książek na miejscu, w siedzibie Muzeum.

Czytaj dalej »

Spotkanie promocyjne książki Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego

img_2491

13 lutego o godz. 18 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu odbyło się spotkanie promocyjne książki Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego pt. „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”. Z mieszkańcami regionu zainteresowanymi nową publikacją spotkał się tylko Andrzej Maciaszczyk. Drugi z autorów z powodów osobistych był nieobecny. Do Muzeum przybyło ponad 100 osób. Wśród nich nie brakowało ludzi na co dzień zajmujących się historią regionu.

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »