Kościół moim domem-nie do wiary!

plakat-kosciol-moim-domemParafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu oraz Muzeum Regionalne w Lubaniu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy “Kościół moim domem - nie do wiary”, które odbędzie się 4 grudnia 2014 r. (czwartek) o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (Rynek-Ratusz). Do zobaczenia!

Czytaj dalej »

Zamek Czocha. II Zamkowe Spotkania z Historią. 08.11.2014

fdzamek-czocha-ii-zamkowe-spotkania-z-historia-plakat-do-druku


Czytaj dalej »

Johann Wolfgang von Goethe ponownie Lubaniu

goethe224 lata temu, a dokładnie wieczorem 23 września 1790 r., przybył do Lubania światowej sławy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Pod Lubaniem przekroczył on granicę na Kwisie pomiędzy Prusami a Saksonią, kończąc tym samym swoją drugą i ostatnią zarazem podróż po śląskiej ziemi. Wiadomo, że Goethe spędził noc w jednej z miejskich gospód, ale w której dokładnie, nie udało się dotąd ustalić.

 

W wielu miejscach, które odwiedził wybitny literat, odsłaniano i odsłania się w dalszym ciągu pamiątkowe tablice. Zwyczaj ten wynika poniekąd z faktu, że wizyty wielkich ludzi z perspektywy danej miejscowości postrzegane są nierzadko w kategoriach zaszczytu. Od kilku lat z mniejszym lub większym powodzeniem wiele samorządów próbuje również wykorzystywać informacje o takich wydarzeniach w celach marketingowych.

 

25 października Lubań dołączy do grona miejscowości traktujących z dumą odwiedziny Goethego. W tym dniu bowiem o godz. 18:00 na ul. Brackiej odbędzie się inscenizacja wjazdu do naszego miasta tej wyjątkowej postaci. Oprócz ulicznego przedstawienia, w bruku ul. Brackiej zostanie odsłonięta kolejna pamiątkowa tabliczka, ufundowana tym razem przez Arkadiusza Słowińskiego i Mariusza Tomiczka. Całość imprezy zakończy się na rynku przy pokazie tańca z ogniem, XIX – wiecznej muzyce, ogniskach i ciepłej strawie. Organizatorami wydarzenia kulturalnego są Muzeum Regionalne w Lubaniu, Gimnazjum nr 3 i Łużyckie Centrum Rozwoju. Wszystkich zainteresowanych oryginalną rozrywką gorąco zapraszamy.

 

Czytaj dalej »

Zamek Czocha - nowe eksponaty w Muzeum Regionalnym w Lubaniu

W 2014 r. Muzeum Regionalne wzbogaciło swoje zbiory o XIX- i XX-wieczne widoki najbardziej znanej twierdzy granicznej nad Kwisą. Do dotychczasowej kolekcji poświęconej temu zabytkowi dołączyły kolejne grafiki i obrazy, które nie tylko ukazały piękno zabytku, ale również utrwaliły zmiany architektoniczne obiektu od końca XVIII do XX w. Najstarsze znane przedstawienie zamku Czocha wykonane w sztychu to akwaforta autorstwa Christopha Nathe ukazująca budowlę jeszcze przed tragicznym w skutkach pożarem, który miał miejsce w 1793 r. W wyniku szybkiego rozprzestrzenienia się żywiołu duża część zamku spłonęła. Do 1798 r. trwały prace remontowe, jednak po ich zakończeniu obiekt utracił swój pierwotny, średniowieczny charakter. Widok rezydencji po odbudowie z końca XVIII w. utrwalił nieznany artysta – autor obrazu olejnego przedstawiającego zamek od strony wschodniej z perspektywy osoby stojącej w pobliżu koryta rzeki Kwisy.

Nieznany autor, olej, XIX w.

Nieznany autor, olej, XIX w.

Natomiast znany niemiecki malarz i rysownik Carl August Reinhardt uchwycił niezwykły widok twierdzy o wschodzie słońca od strony zachodniej.To pierwsze dzieło C. A. Reinhardta w zbiorach lubańskiego Muzeum. Autor obrazu urodził się w 1818 r. w Lipsku, gdzie rozpoczął studia, które kontynuował później w Dreźnie i Monachium. W latach 40- i 50-tych XIX w. wędrował po malowniczych krainach Europy i uwieczniał na płótnie krajobrazy, które do tej pory wzbudzający zachwyt oglądających. Malarz pracował również jako ilustrator niemieckich czasopism, m. in. “Illustrierte Zeitung”, które jest znane wśród mieszkańców naszego regionu za sprawą lubańskiego artysty - Ludwiga Danzigera. C. A. Reinhardt zmarł w saksońskiej miejscowości Kötzschenbroda w 1877 r.

C.A.Reinhardt, Zamek Czocha nad Kwisą koło Leśnej, olej, XIX w.

C.A.Reinhardt, Zamek Czocha nad Kwisą, olej, XIX w.

Kolejną pracą ukazującą zamek Czocha jeszcze przed XX-wieczną przebudową jest XIX-wieczny drzeworyt opublikowany w “Tygodniku Ilustrowanym” w 1881 r. Pozostałe grafiki nabyte w 2014 r. powstały już po zakończeniu prac przeprowadzonych w latach 1910-1914 według projektu berlińskiego architekta Bodo Ebhardta. Malownicza akwaforta z akwatintą dr. Paula Austa oraz praca H. Menzla utrwaliły obraz odrestaurowanej twierdzy, która swoim wyglądem do dziś przypomina wcześniejszą, średniowieczną budowlę, jednak w upiększonej wersji nadającej jej baśniowy charakter. Muzeum Regionalne stale pracuje nad powiększeniem kolekcji poświęconej zamkowi Czocha. Wymienione prace, pozyskane w ciągu ostatnich miesięcy, są elementem stałej wystawy w Muzeum Regionalnym w Lubaniu. Zapraszamy do zwiedzania!

Czytaj dalej »

Średniowieczna Sztuka Oblężnicza

Muzeum Regionalne w Lubaniu oraz Muzeum Zamek Bolków zapraszają mieszkańców Lubania i okolic na wystawę poświęconą sztuce oblężniczej średniowiecza. Ekspozycja w oryginalny sposób przybliża odbiorcom metody ataku na miejsca umocnione, tzn. zamki i miasta w Europie Zachodniej od XIII do XV w. Wystawa będzie otwarta od 27.09 do 31.12.2014 r.

 

plakat-bolkow_1927x26221

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »