Historyczne Osobliwości Olszyny-otwarcie wystawy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców  Lubania i okolic 22 stycznia 2015 r. (czwartek) do Muzeum Regionalnego w Lubaniu. O godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej “Historyczne Osobliwości Olszyny”. Ekspozycję będzie można zobaczyć od 22 stycznia do 27 marca 2015 r. Zapraszamy!

olszyna_plakat1Czytaj dalej »

Muzeum nieczynne dla zwiedzających d0 16.01.2015

Informujemy, że od 13 stycznia 2015 r. (wtorek) do 16 stycznia 2015 r. (piątek) Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu zmiany ekspozycji. Zapraszamy już 17 stycznia!

Czytaj dalej »

Wystawa “Kościół moim domem-nie do wiary!”

Informujemy, że wystawę pt. “Kościół moim domem-nie do wiary!” będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Lubaniu do 03.01.2015 r. Zapraszamy!

Czytaj dalej »

Muzeum nieczynne 24 grudnia 2014 r.

Informujemy, że 24 grudnia 2014 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne. Zapraszamy 27, 29, 30 i 31 grudnia 2014 r.

Czytaj dalej »

Relacja z otwarcia wystawy “Kościół moim domem-nie do wiary!”

4 grudnia w Muzeum Regionalnym w Lubaniu miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej przez młodzież z Polski i Niemiec, uczęszczającą do szkół w Bolesławcu, Lubaniu, Miliczu, Görlitz i Wurzen. Wystawa różni się od klasycznych ekspozycji muzealnych tym, że nie opowiada historii za pośrednictwem konkretnych przedmiotów, lecz za pomocą 23 tablic typu roll-up., zawierających przedstawione w atrakcyjny sposób informacje o projekcie pt. „Kościół moim domem – nie do wiary!”.

Projekt został przygotowany przede wszystkim z myślą o młodzieży. Miał on na celu wprowadzić młodych ludzi w zagadnienie historii kościoła na pograniczu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Podczas realizacji jego założeń młodzież musiała wykonać szereg rozmaitych zadań i podjąć wiele inicjatyw. Wszystko po to, aby w niekonwencjonalny sposób poznawać nieznane oblicza małej ojczyzny. Wystawa w zasadzie puentuje ich wysiłki badawcze. Dzięki niej w sposób daleki od naukowego hermetyzmu można zapoznać się z reformacją, historią wielkich i prostych ludzi z regionu, w których życiu Kościół odegrał istotną rolę, najbardziej charakterystycznymi cechami wyznania ewangelickiego i katolickiego, a także poznać obustronne polsko-niemieckie stereotypy.

Wernisaż wystawy przyciągnął duża liczbę gości. Wieczorem 4 grudnia Muzeum odwiedziło ponad 60 osób, co w przypadku Lubania jest bardzo dobrym wynikiem. Wystawę otworzyły osoby odpowiedzialne za realizację projektu, czyli ksiądz Cezary Królewicz, reprezentujący Parafię Ewangelicko-Augsburską w Lubaniu oraz Margrit Kempgen - przedstawicielka fundacji Kirchliche Stiftung Ev. Schlesien. Otwarciu wystawy towarzyszył występ artystyczny wychowanków Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu.

Całe wydarzenie można uznać za udane i nadzwyczaj wartościowe dla lokalnej kultury.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy i przygotowania jej wernisażu serdecznie dziękuję.

Z wyrazami szacunku,

Łukasz Tekiela

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »