Ofiary zakładzinowe w Lubaniu

muzeum-wystawy-0092W piwnicach dawnych lubańskich kamienic, tuż pod ich poziomem użytkowym, zostały odkryte małe, ceramiczne naczynia. Garnuszki były nakryte pokrywkami, niekiedy zakładanymi odwrotnie, i dodatkowo przyciśnięte kamieniami. W towarzystwie naczyń znajdowano również kości zwierzęce i fragmenty ceramiki. Same garnuszki nosiły także ślady działania ognia w postaci zaczernień i osmoleń. Wewnątrz zaobserwowano pozostałości szarobiałej substancji organicznej, będącej zapewne pozostałością jakiejś płynnej strawy. Natomiast w dnach naczyń wykuto małe otwory “duszne”.

Rytuał zakopywania “ofiar zakładzinowych” towarzyszył dawnym mieszkańcom Lubania przez setki lat i jest zjawiskiem niezwykle charakterystycznym dla tego miasta. Stała wystawa archeologiczna w Muzeum Regionalnym prezentuje “ofiary zakładzinowe” odnalezione w Lubaniu w 2013 r. pod fundamentami dawnej kamienicy przy ul. Szkolnej. Wystawę przygotowaną przez archeologa Grzegorza Jaworskiego można oglądać w okresie letnim od wtorku do niedzieli, natomiast od października do kwietnia od wtorku do soboty. Zapraszamy!

Czytaj dalej »

Ludwig Danziger, Lubań i Śnieżne Kotły

Twórczość L. Danzigera jedanziger-kotly-003st już dobrze znana mieszkańcom Lubania i innych miast pogranicza. W 2014 r. Muzeum Regionalne wzbogaciło swoje zbiory o kolejnego dzieło tego artysty, zbiegło się to w czasie ze 140 rocznicą jego urodzini zarazem 90 rocznicą śmierci. 9 sierpnia 2014 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie obrazu wykonanegow technice olejnej, przedstawiającego karkonoski pejzaż. Malarz utrwalił na płótnie widok na Śnieżne Kotływ pochmurny dzień i znakomicie uchwycił panujące warunki atmosferyczne, nadając przedstawieniu wyjątkowy, tajemniczy charakter.
Obecnie, dzięki wieloletnim staraniom, Muzeum Regionalne w Lubaniu posiada dużą kolekcję dzieł L. Danzigera, która stale powiększa się, jednak prace prezentowane na wystawie malarstwa regionalnego są tylko niewielkim fragmentem jego dorobku artystycznego. Dlatego nadal trwają poszukiwania zaginionych obrazów, szkicówi grafik lubańskiego artysty.
“Śnieżne Kotły” oraz pozostałe prace Ludwiga Danzigera są elementem stałej wystawy malarstwa regionalnego prezentowanej w Muzeum Regionalnym. Zapraszam do zwiedzania!

Czytaj dalej »

Sztuka nieprofesjonalna ponownie w Lubaniu

czocha-grabarczyk6Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych jest rezultatem wieloletniej pasji mieszkańca Lubania - Grzegorza Grabarczyka. Lubański pejzażysta zafascynowany światem przyrody, również kolekcjoner dzieł sztuki, tworzył w wolnych chwilach, brał udział w konkursach plastycznych i organizował liczne plenery malarskie. Działalność artystyczna lokalnego twórcy, prowadzona głównie w latach 80-tych XX wieku, wpłynęła budująco na współpracę założonego przez niego lubańskiego Klubu Plastyka Amatora ze środowiskami plastycznymi z wielu miast Polski i z zagranicy. Liczne kontakty i wymiana doświadczeń dały początek ciągle powiększającej się kolekcji sztuki nieprofesjonalnej. Wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu prezentuje wybrane prace z prywatnych zbiorów Grzegorza Grabarczyka, których autorami są artyści z Lubania oraz dawnych województw: jeleniogórskiego, szczecińskiego, gdańskiego, a także z Kijowa.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 sierpnia (sobota) o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (Rynek-Ratusz).

Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej »

Sztuka Teatralna pt. “Raraszek” już 28 czerwca w Ratuszu

Już po raz trzeci w Lubaniu w zagadnienia i klimat epoki będzie można wejść poprzez obejrzenie specjalnie na tę okazję napisanej sztuki teatralnej, osnutej na historycznych faktach. Pomysł zrodził się w ubiegłym roku właśnie podczas Dni Lubania, podczas Dnia Historii w 2013 roku na rynku odbyło się przedstawienie „O skutecznym rad sposobie w XVI wieku”, które w zabawny sposób pokazywało spory między lubańskimi możnymi.
Niedawno w Sali Rajców wystawiono „W oczekiwaniu na Jana”, przedstawienie o dylematach, jakie wzbudziło przybycie do Lubania sławnego kaznodziei a teraz w przygotowaniu jest „Raraszek”. Tytułowy raraszek to w mitologii Słowian demoniczny duch ognia, objawiający się pod postacią drapieżnego ptaka (najczęściej sokoła), ognistego smoka lub ognistego wichru. Nie bez kozery, bo sztuka opowiada o rozprawie sądowej dotyczącej podpalenia Lubania w dniu 14 lipca 1760 r. Wówczas w wyniku wielkiego pożaru miasto spłonęło niemalże doszczętnie. Głównym oskarżonym jest syn lubańskiego burmistrza. Zarówno nazwiska bohaterów, jak i treść ich zeznań są prawdziwe. Zostały zaczerpnięte z XVIII - wiecznych rękopiśmiennych protokółów sądowych przez historyka dr. Łukasz Tekielę. Sztuka, chociaż dotyczy wydarzenia z natury rzeczy statycznego, jest dynamiczna, pełna dramatyzmu a momentami zabawna. Dzięki niej otrzymujemy możliwość poznania fragmentu historii miasta nie z perspektywy kronikarza, ale z punktu widzenia jej bohaterów, czyli prostych mieszczan. Tekst dramatu znajduje się na stronie www.luban.pl w zakładce “Dni Lubania”.

Link: http://www.luban.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=4361&menu_id=761

logotypy_muzeum_dni-historii


Czytaj dalej »

Minikonferencja historyczna pt. “Górne Łużyce w czasach Jagiellonów” 27.06.2014 r. (piątek)


Program Konferencji:


16:00 - Otwarcie wystawy plenerowej na lubańskim rynku na temat Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej

 

16:30 – Oficjalne otwarcie Dni Lubania

 

16:35 – Rozpoczęcie minikonferencji historycznej poświęconej dziejom Lubania i Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej.

 

 

16:40 – Pierwszy referat

 

Dr Robert Heś

Jagiellońscy władcy Czech wobec łużyckiego Związku Sześciu Miast (1490-1526)

 

17:40 – Przerwa na poczęstunek

 

18:00 – Drugi referat

 

Dr Milan Svoboda

Jagellonci na českém trůnu (1471-1526) v české historiografii z let 1990-2014 / Jagiellonowie na tronie czeskim (1471-1526) w świetle czeskiej historiografii z lat 1990-2014

19:00 – Zakończenie mini-konferencji

 

Oba wykłady będą tłumaczone konsekutywnie na język czeski i polski.

 

 

 

logotypy_muzeum_dni-historii1

 

Wielki event historyczny na lubańskim rynku pt.

“W jagiellońskim orszaku”

Sobota 28.06.2014 r.

 

 

Dlaczego uczestnictwo w imprezie historycznej na lubańskim rynku w dniu 28 czerwca jest wspaniałą lekcją historii? Przede wszystkim dlatego, że zabawa przeszłością stanie się realnym faktem, a nie nudnym wykładem. W atmosferze miejskiego jarmarku każdy będzie mógł zostać średniowiecznym rzemieślnikiem, rycerzem, poszukiwaczem złota, katem lub rozbójnikiem. Każdy samodzielnie, jeśli tylko zechce, wykona przedmioty codziennego użytku i przygotuje podstawowe potrawy zapomnianymi metodami. Każdy również będzie mógł nauczyć się praktycznych czynności, które już dawno zostały zapomniane. Będzie zabawa, będzie się działo i ciągle historii będzie nam mało!

ulotka a4_muzeum.cdr

ulotka a4_muzeum.cdr

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »