Muzeum nieczynne do 14 lipca 2014 r.

Informujemy, że Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne do 14 lipca 2014 r. z przyczyn technicznych. Zapraszamy we wtorek 15 lipca!

Czytaj dalej »

Sztuka Teatralna pt. “Raraszek” już 28 czerwca w Ratuszu

Już po raz trzeci w Lubaniu w zagadnienia i klimat epoki będzie można wejść poprzez obejrzenie specjalnie na tę okazję napisanej sztuki teatralnej, osnutej na historycznych faktach. Pomysł zrodził się w ubiegłym roku właśnie podczas Dni Lubania, podczas Dnia Historii w 2013 roku na rynku odbyło się przedstawienie „O skutecznym rad sposobie w XVI wieku”, które w zabawny sposób pokazywało spory między lubańskimi możnymi.
Niedawno w Sali Rajców wystawiono „W oczekiwaniu na Jana”, przedstawienie o dylematach, jakie wzbudziło przybycie do Lubania sławnego kaznodziei a teraz w przygotowaniu jest „Raraszek”. Tytułowy raraszek to w mitologii Słowian demoniczny duch ognia, objawiający się pod postacią drapieżnego ptaka (najczęściej sokoła), ognistego smoka lub ognistego wichru. Nie bez kozery, bo sztuka opowiada o rozprawie sądowej dotyczącej podpalenia Lubania w dniu 14 lipca 1760 r. Wówczas w wyniku wielkiego pożaru miasto spłonęło niemalże doszczętnie. Głównym oskarżonym jest syn lubańskiego burmistrza. Zarówno nazwiska bohaterów, jak i treść ich zeznań są prawdziwe. Zostały zaczerpnięte z XVIII - wiecznych rękopiśmiennych protokółów sądowych przez historyka dr. Łukasz Tekielę. Sztuka, chociaż dotyczy wydarzenia z natury rzeczy statycznego, jest dynamiczna, pełna dramatyzmu a momentami zabawna. Dzięki niej otrzymujemy możliwość poznania fragmentu historii miasta nie z perspektywy kronikarza, ale z punktu widzenia jej bohaterów, czyli prostych mieszczan. Tekst dramatu znajduje się na stronie www.luban.pl w zakładce “Dni Lubania”.

Link: http://www.luban.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=4361&menu_id=761

logotypy_muzeum_dni-historii


Czytaj dalej »

Minikonferencja historyczna pt. “Górne Łużyce w czasach Jagiellonów” 27.06.2014 r. (piątek)


Program Konferencji:


16:00 - Otwarcie wystawy plenerowej na lubańskim rynku na temat Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej

 

16:30 – Oficjalne otwarcie Dni Lubania

 

16:35 – Rozpoczęcie minikonferencji historycznej poświęconej dziejom Lubania i Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej.

 

 

16:40 – Pierwszy referat

 

Dr Robert Heś

Jagiellońscy władcy Czech wobec łużyckiego Związku Sześciu Miast (1490-1526)

 

17:40 – Przerwa na poczęstunek

 

18:00 – Drugi referat

 

Dr Milan Svoboda

Jagellonci na českém trůnu (1471-1526) v české historiografii z let 1990-2014 / Jagiellonowie na tronie czeskim (1471-1526) w świetle czeskiej historiografii z lat 1990-2014

19:00 – Zakończenie mini-konferencji

 

Oba wykłady będą tłumaczone konsekutywnie na język czeski i polski.

 

 

 

logotypy_muzeum_dni-historii1

 

Wielki event historyczny na lubańskim rynku pt.

“W jagiellońskim orszaku”

Sobota 28.06.2014 r.

 

 

Dlaczego uczestnictwo w imprezie historycznej na lubańskim rynku w dniu 28 czerwca jest wspaniałą lekcją historii? Przede wszystkim dlatego, że zabawa przeszłością stanie się realnym faktem, a nie nudnym wykładem. W atmosferze miejskiego jarmarku każdy będzie mógł zostać średniowiecznym rzemieślnikiem, rycerzem, poszukiwaczem złota, katem lub rozbójnikiem. Każdy samodzielnie, jeśli tylko zechce, wykona przedmioty codziennego użytku i przygotuje podstawowe potrawy zapomnianymi metodami. Każdy również będzie mógł nauczyć się praktycznych czynności, które już dawno zostały zapomniane. Będzie zabawa, będzie się działo i ciągle historii będzie nam mało!

ulotka a4_muzeum.cdr

ulotka a4_muzeum.cdr

Czytaj dalej »

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w dniu  19 kwietnia 2014 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.

Czytaj dalej »

Zapraszamy na wykład archeologiczny

W dniu 26 kwietnia o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu zostanie wygłoszony autorski wykład Grzegorza Jaworskiego poświęcony lubańskim ofiarom zakładzinowym. Prelekcji będzie towarzyszyć  prezentacja unikatowego na skalę Polski zbioru lubańskich późnośredniowiecznych i wczesnonowożytnych naczyń ceramicznych.

plakat42

 

 

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »