Spotkanie promocyjne książki Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego

img_2491

13 lutego o godz. 18 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu odbyło się spotkanie promocyjne książki Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego pt. „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”. Z mieszkańcami regionu zainteresowanymi nową publikacją spotkał się tylko Andrzej Maciaszczyk. Drugi z autorów z powodów osobistych był nieobecny. Do Muzeum przybyło ponad 100 osób. Wśród nich nie brakowało ludzi na co dzień zajmujących się historią regionu.

Czytaj dalej »

“TAJNE ZAKŁADY ZBROJENIOWE III RZESZY W POWIECIE LUBAŃSKIM” - spotkanie promocyjne!

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego “Pogranicze” i Muzeum Regionalne w Lubaniu, we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju, serdecznie zapraszają na SPOTKANIE PROMUJĄCE książkę pt. “TAJNE ZAKŁADY ZBROJENIOWE III RZESZY W POWIECIE LUBAŃSKIM”, które odbędzie się w piątek 13 lutego 2015 r.  o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu.

Czytaj dalej »

“Historyczne Osobliwości Olszyny” - tak było 22 stycznia 2015 r.

Histoimg_2469ria składa się z przełomowych wydarzeń, ważnych liczb i dat, sylwetek wybitnych ludzi, tysięcy stron archiwalnej dokumentacji. Zwykły śmiertelnik najlepiej jednak poznaje ją przez ciekawostki - osobliwości. Ta myśl przyświecała otwartej 22 stycznia nowej wystawie Muzeum Regionalnego w Lubaniu poświęconej osobliwościom historycznym jednego z najmłodszych miast na Dolnym Śląsku.

Olszyna prawa miejskie uzyskała w 2005 r. O awansie wsi w strukturze administracyjnej Rzeczpospolitej zdecydowała między innymi jej wyjątkowa historia. Mimo że uchwytne źródłowo burzliwe dzieje Olszyny sięgają XIII w. to niewątpliwie najbardziej spektakularne wydarzania zaszły w II poł. XIX w., kiedy to jeden człowiek – Robert Ruscheweyh - zmienił na zawsze krajobraz miejscowości. Zbudował w jej centrum fabrykę i wynalazł rozsuwany stół. W konsekwencji tych wydarzeń Robert z ubogiego rzemieślnika stał się bogatym przemysłowcem a Olszyna z typowej dolnośląskiej wsi przekształciła się w rozpoznawalną w całych Niemczech wieś przemysłową. Olszyna jako jedyna wieś na pograniczu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc przeszła głęboką metamorfozę spowodowaną rewolucją przemysłową oraz jako jedyna uzyskała status miasta. Stąd też pomysł na wystawę w Muzeum Regionalnym.

Czytaj dalej »

Historyczne Osobliwości Olszyny-otwarcie wystawy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców  Lubania i okolic 22 stycznia 2015 r. (czwartek) do Muzeum Regionalnego w Lubaniu. O godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej “Historyczne Osobliwości Olszyny”. Ekspozycję będzie można zobaczyć od 22 stycznia do 27 marca 2015 r. Zapraszamy!

olszyna_plakat

Czytaj dalej »

Muzeum nieczynne dla zwiedzających d0 16.01.2015

Informujemy, że od 13 stycznia 2015 r. (wtorek) do 16 stycznia 2015 r. (piątek) Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu zmiany ekspozycji. Zapraszamy już 17 stycznia!

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »