15 sierpnia 2015 r. Muzeum nieczynne

Informujemy, że 15 sierpnia 2015 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających. Zapraszamy w niedzielę, 16 sierpnia, od 10 do 16.

Czytaj dalej »

Nowe weduty w zbiorach Naszego Muzeum

Niedawno zbiory Muzeum Regionalnego w Lubaniu powiększyły się o 4 wyjątkowe weduty Świeradowa. Najstarsza z prac nosi tytuł „Gegend von Flinsberg in Schlesien” / „Okolice Świeradowa Zdroju na Śląsku” (fot.1). Kolorowany w epoce miedzioryt autorstwa Daniela Bergera (1744-1824) został wykonany na podstawie obrazu olejnego wybitnego malarza Sebastiana Carla Christopha Reinhardta z 1795 r. Grafikę tą zaprezentowano po raz pierwszy na dorocznej wystawie Akademii Sztuk w Berlinie w 1800 r. Miedzioryt posiada stosunkowo duże wymiary 29 x 40 cm. Jest to największa weduta Świeradowa wykonana w tej technice. Miejscowość ukazana jest z perspektywy Górnego Zdroju (okolice dzisiejszego Domu Zdrojowego). Na pierwszym planie autor umieścił żniwiarzy, nieco dalej bryłę kościoła ewangelickiego, na poziomie widnokręgu Mirsk i zamek Gryf.


014

 

 

Kolejna grafika wykonana w technice litografii pochodzi z pocz. XIX w. W centrum znajduje się zabudowa Górnego Zdroju. Natomiast na pierwszym planie widoczna jest grupa żniwiarzy. Niestety autor grafiki pozostaje nieznany (fot. 2).


024

 

Tymczasem trzeci widok, również wykonany w technice litografii, wyszedł ze słynnej kowarskiej pracowni E. W. Knippela ok. roku 1860. Na grafice uwieczniono panoramę Świeradowa z perspektywy osoby stojącej pod Łaźnią Leopolda (fot. 3).


032

 

Ostatnia z prac (obraz olejny o wymiarach 50 x 35 cm) przedstawia Dom Zdrojowy w Świeradowie (fot. 4). Obraz został wykonany w latach 20. lub 30. XX w. przez niemieckiego malarza M. Meltzera.


042

 

Nowe zabytki zostaną zaprezentowane publicznie w październiku w ramach wystawy pt. „Gruss aus Isergebirge” - czyli o tym jak dawniej Góry Izerskie promowano”. Później natomiast będą wystawiane w ramach stałej ekspozycji poświęconej Uzdrowisku Świeradów-Zdrój.

Czytaj dalej »

Niezwykła lekcja historii - 27 czerwca 2015

img_2910Bezpłatne warsztaty rzemieślnicze, tajniki pracy tkacza, mincerza, skryby i kowala, warsztat kata, możliwość upieczenia własnego chleba, husyckie szachy, gra miejska, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga do Lubania. Te i wiele innych atrakcji miały miejsce podczas niezwykłej lekcji historii na lubańskim Rynku. 27 czerwca, w drugi dzień Lawy, lubanianie mogli poznać dawne oblicze naszego miasta biorąc udział w „Dniu Historii”

Czytaj dalej »

Wyjątkowe dzieło malarskie na 40-lecie Muzeum Regionalnego w Lubaniu

img_296926 czerwca o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu został odsłonięty obraz autorstwa Leszka Wiertla pt. „Oblężenie Lubania w 1643 r.” Dzieło zaprezentowano  z okazji 40–lecia Muzeum oraz rozpoczęcia Dni Lubania 2015. Wielkosztalugowy obraz lubańskiego malarza o wymiarach 2,5 m na 1,5 m wzbudził wiele emocji. Wystarczy nadmienić, że na spotkanie ze sztuką przybyło ponad 100 osób. Nowy eksponat przedstawia scenę walki o Lubań pomiędzy wojskami saskimi i szwedzkimi z 11 grudnia 1643 r., czyli z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), konfliktu, który w tragiczny sposób zapisał się w dziejach naszego miasta i regionu.

Czytaj dalej »

Niesamowita maszyna w naszych domach

img_2972Od 16 maja do 30 września w Muzeum Regionalnym w Lubaniu można oglądać wystawę czasową pt. “Maszynowa rewolucja w gospodarstwie domowym”. Ekspozycja jest związana z burzliwym okresem w dziejach ludzkości nazywanym rewolucją przemysłową. Jedną z dziedzin produkcji, które najwcześniej uległy nagłym zmianom, było włókiennictwo. W stosunkowo niedługim czasie zaczęto na dużą skalę wytwarzać przędzę i tkaniny. Wydarzenia te szły w parze z radykalnym wzrostem ludności, która potrzebowała coraz większej ilości ubrań i butów.

Czytaj dalej »

 
Starsze wpisy »